Bir tutam ramazan

Bir tutam ramazan

Bir tutam ramazan

Bir tutam ramazan

Bir tutam ramazan

Bir tutam ramazan

Bir tutam diyorum, çünkü her şey zaten bir tutam kadarıyla var bu hayatta. Zira hiçbir şey kendisiyle beraber kalıcı değil. Nice evler nice arabalar nice bağlar bahçeler giyimlik ler… Yani mala mülke dair her ne varsa…

Nice saatler günler, aylar, yıllar yani zamana dair ne varsa. Nice endişeler korkular. Nice heyecanlar, sevinçler, hüzünler yani hislerimize dair her ne varsa.

Nice hastalıklar şifalar. Nice hevesler ve vazgeçişler, endişeler… Nice yorgunluklar dinlenmeler yani durumumuza dair ne varsa. Nice salatlar zikirler söylemler – dinleyişler. Nice oruçlar iftarlar sahurlar ve nice ramazanlar.

Hangisi tamamen kalıcı oldu ki kendi ortamı ve koşulu içerisin de; geriye bıraktığı etkisinden başka? Her biri ya fayda etti ya zarar verdi. Ancak bu yazıyı okuyanlar ve fayda görenler olarak vardık bu güne elhamdülillah.

Peki ya fayda gördüklerimizin kendileri? Her biri bir kısmıyla hatırladığımız, bir kısmıyla rabbin dilemesi unuttuğumuz; geçmiş günler içinde. Kendine has ortamında yaşanmış ve geride kalmış.

Değerini ise vardırmış olduğu neticelerde okuduk her daim. Ulaştığımız eminlikler de. Ve bunun bilincinde sarıldık her birine.

Gerek imtihanımız olması yönüyle; onlarla kazanacak olduğumuzun bilincinde cenneti, gerekse imtihanımızı kolaylaştıran zikrimiz, tesbihimiz yönüyle.

Her biri bir tutam, doğru kılmaya yetecek kadar. Ne eksik ne de fazla, tam da olması gerektiği gibi.

İşte o neticelerin birikiminde vardık bu güne. Rabbimizin bin aydan daha hayırlıdır demiş olduğu ramazana.

Her dönem; bir tutam kalan İbrahim gibi, her koşulda bir avuç gemi yolcuları ve bir kardeşlik içinde mağara arkadaşları gibi elhamdülillah.

Birey birey teslim olanlar, birey birey bütünleşenler olarak. Her birimiz her bir parçayı birbirine bağlamak için uğraştık, salatlar ürettik sonuçlarına amin dedik.. Amin

dediklerimizi kıyama dönüştürmek adına çaba harcadık yorulduk ama vazgeçmedik.

Böylelikle nice gidenler oldu her dönemde olduğu gibi. Birde gidenlere rağmen geriye kalanlar. İşte yine bir tutam kadarız. Ama biziz inşallah.

Biz olabilmenin uğraşısına devam ederek, birbirimize uzattığımız elin kıymetini bilerek, Rabbimizin şiarlarını yücelterek, yarattığı değişimlere uygun olmak adına kendini her an muhasebe ederek…

Ve en önemlisi; böyle tarif ettiğimiz bir yaşamı sonuna varana dek sürdürmeye söz vererek… Sadakat ve sabır ile haydi kıyamlara haydi ramazana… Her birimize hayırlı ve bereketli olsun inşallah…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.