İnsan ve halleri

insan ve halleri

www.imaneden.net

İnsan ve halleri

 İnsan ve halleri

 İnsan ve halleri

İnsan ve halleri -1- Gerçek şu ki, insanın üzerinden, daha kendisi anılmaya değer bir şey değilken, uzun zamanlardan bir süre gelip-geçti.2- Muhakkak biz insanı, karmaşık olan bir damla sudan yarattık. Onu deniyoruz. Bundan dolayı onu işiten ve gören kıldık.3- Biz ona yolu gösterdik; ya şükredici olur ya da nankör (kafir).

İşiten, gören ve işitip, gördüğünü karşılaştırıp, değerlendirebilen, kararlar verebilenler, yani insan… Kıtalarla, ülkelerle, şehirlerle, köylerle, mahallelerle, aşiretlerle, akrabalarla, ailelerle, erkekle, bayanla, çocukla, büyükle, isimlerle, vasıflarla, becerilerle ayrı, ayrı olan ve

İstese de, istemese de Rabbin yaratmasına boyun bükenler olarak yaşayan insan.

Yağmur yağmazsa yağdırmaya, yerin suları çekilse geri getirmeye gücü yoktur, muhtaçtır ama bir de bakarsın ki sanki bütün bunları yoktan var ediyormuşçasına büyüklük taslarlar. Ve her gün gözlerinin önünde olan bir damla sudan yaratmayı, nasıl
yaratıldıklarını unuturlar, unutmayı hak ederler ve böylece kendilerini, hiç yoktan yaratan Allah’ın yerine koyarlar ve insanlardan itaat beklerler.

Bunlara itaat edenler ve edilenler aslında aralarında isimlerle farklarda olsa, aynı fikirde, beklentide olanlardır, tek millettirler, binlerce yıldır. Adem babamızdan günümüze değişmeden gelmektedir bu zihniyet…

Bir de müminler var, onlarda Adem babamızdan, günümüze kadar süren ve üç bin yıl öncede, şimdide büyüklük taslayanlara itaat etmeyenlerdir, o zamanki müminlerinde, şimdikilerinin de söylemleri birebir aynıdır çünkü tek bir kaynaktan beslenmektedirler çünkü bilmektedirler ki yaratana itaatten, adaletten, ahiretten başka umut veren ikinci bir şey yoktur, hayatta bilirler ki ölümsüz insan yok.

Haberler … Hicr-4- Biz, kendisi için bilinen bir kitap olmaksızın hiç bir ülkeyi yıkıma uğratmadık.

Haber alırız tarihten ve şuan yaşananlardan. İhtiyacımız vardır habere, bilmeye, duymaya ama çocuklar pek sevmezler, haber dinlemeyi seyretmeyi ama onların sevdiği
çizgi filmler, oyunlarda aslında onlara kendilerinin dışında da bir şeylerin farklılıkların yaşandığını haber verirler, yani habersiz bir anımız yoktur.

Haberini alamadığımız şeylerse demek ki bizimle ilgili değildir, ilgili olsa Allah onu bize ulaştıracaktır. Eskiden on günde, bir ayda, bir yılda gelebilen haberler, şimdi anlık aktarılabilmekte ve canlı görüşmeler sağlanabilmekte.

Haber ne kadar hızlı geliyorsa bizlerde bir o kadar hızlı düşünüp, salatlar üretebilmeliyiz duyduklarımıza, gördüklerimize, çünkü onunla hak edeceğiz bir sonraki
anımızı. Ne oyun sadece bir oyundur, ne film sadece bir filmdir. Hayatta ne varsa bize yansıttıklarıyla değerlidir. Ya da değersizdir.

Araçlar …

Araçlar yani kendimizin dışındaki her şey dünya üzerinde olan, elle tutulan ya da tutulamayan her şey bizlerin imtihanı için yaratılmıştır.

Bunlarla ya cenneti, ya cehennemi hak edeceğiz ve yine bunlarla dünyada ya mutlu yada mutsuz bir yaşamımız olacak yani araçlar çok değerlidir, öylede olmalı değeri, onları saklamamız yada sadece kendimiz kullanmamız değil paylaşarak, feda ederek ve Allah’ın bizlere öğrettiği gibi davranarak değerlenir. Araçların değeri aracın kendi kalitesi ve değeri değil sahibinin tutumuyla gerçek değerine ulaşır.

Coğrafya ve Ortam … Rum-22- Göklerin ve yerin yaratılması ile dillerinizin ve renklerinizin ayrı olması, O’nun ayetlerindendir. Muhakkak bunda, bilenler için gerçekten ayetler vardır.

Her kıtanın, her ülkenin kendine özgü bitki örtüsü, suyu, taşı, toprağı, dili, kültürü, kıyafeti, rengi vardır, bunlar Allah’ın verdiği güzelliklerdir. Bugün insanlar
Allah’ın yarattığı ve kendi seçimlerinin söz konusu olmadığı bu hallerle ayrışıp sanki dilini, rengini, ırkını, memleketini, kıtasını kendisi seçmiş gibi büyüklük taslamaktalar ve az güçlü olanı, diğerini köleleştirmeye ve ezmeye çalışmaktadırlar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.