Kadir gecesi

Kadir gecesi

Kadir gecesi

Kadir gecesi

Kadir gecesi

Kadir gecesi

Kadir gecesi  Rabbimizin, gördüğümüz şu hayatı ve göremediğimiz başka şeyleri de bir düzen içinde takdir ettiğine şahidiz hepimiz. Rabbimizin neler takdir ettiğine baktığımızda işleyişinin sadece bir kısmına şahidiz ancak. Lokman/27-Eğer yeryüzündeki ağaçların tümü kalem ve deniz de -onun ardından yedi deniz daha eklenerek- (mürekkep) olsa, yine de Allah’ın kelimeleri (yazmakla) tükenmez. Muhakkak Allah üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

Ayette de dediği gibi denizler mürekkep olsa ağaçlar kalem bir o kadar dahi eklesek yazmaya yetmeyeceğinden. Bu malzemelerin yetersizliği, yeterli malzeme olsa ne olur bizim gücümüz yeter mi yazmaya yazabilmeye.

Bu gördüğümüz şeyleri yazmamızdan bahsetmiyorum bile, sadece insan kendi yaratılışını yazsa yetmez. İşte, Allah nasıl yarattığından bize bazı kesitler bahseder bizim
bilmemiz gerektiği kadarıyla.
Bu bazen bizim ona hamd edişimize destek bazen imtihanımız olur.

Allah bu örnekle neyi amaçladı diyerek ya sapar insan, yada bu rabbimizin katındandır, buna ondan başka kimse güç yetiremez diyerek imanını sağlamlaştırır biz müminlerin.

Duhan/ 1-H, M. 2-Apaçık Kitaba yemin olsun; 3-Gerçekten biz onu mübarek bir gecede indirdik, gerçekten biz uyaranlarız. 4-Ki onda her hikmetli iş ayrılır. 5-Katımızdan bir emir ile; doğrusu biz, gönderenleriz. 6-Rabbinden bir rahmet olarak. Muhakkak O, işitendir, bilendir. 7-Eğer kesin bir bilgiyle inanıyorsanız (Allah), göklerin, yerin ve bu ikisi arasında bulunanların Rabbidir. Kadir/1-Gerçek şu ki, biz onu kadir gecesinde indirdik. 2-Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir 3-Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. 4-Melekler ve Ruh, onda Rablerinin izniyle her bir iş için inerler. 5-Fecrin çıkışına kadar bir selamdır o.

Kadir gecesi diye bize bilgisi gelen bir geceden bahsederken kuran bin aydan hayırlıdır der, onun ne olduğunu merak edenlere, cebrail ve meleklerin her bir iş için o gece indiklerinden bahseder. Bize o gecenin hangi gece olduğunu bildirmemiş rabbimiz, ama ramazan ayında bir gece olduğunu bildirmiş sadece.

Şimdi bütün bunlar konusunda şüphemiz yoksa, bin aydan daha hayırlıdır denilen bir gece ve onda olan şeyin bizimle ilgisini anlamalıyız, Rabbimiz böyle bir geceyi bulalım yada onu müslümanların uydurduğu gecelere verdikleri anlam gibi bir anlamla anlamamızı istememiş.

Ama her bir işin takdiri için bir şeyler olmakta, yani benim senin hakkında bir takdir yazılmakta veya yazılan gerçekleşmekte. Bizim tercihimizin dışında gerçekleşen şeylerin zaten takdir edilişine ne müdahale edebiliriz nede karışabiliriz, ama tercihlerimiz neticesinde gerçekleşecek olanlar konusunda bize düşen yanı kaçırılmayacak bir fırsattır. Bu fırsat o gecede değil, bilakis o geceden önceki, o geceye
varıncaya kadar ki her anımız bizim için takdir gecesi olmasıdır.

Nasıl her yılımızın bir muhasebesi, özet salatı ramazan ise, işte kadir gecesi diye bir gecenin olması da bizim tevbe edişimize, sabredişimize karşın yazılacak olan bir karşılığın olduğu gecedir.

Şimdi bu gerçeğe iman edenler olarak, bu ramazan ayı içinde bin aydan daha hayırlıdır denilen bir gece olan kadir? Gecesinde nasıl yazılmak istiyoruz?

Ne diye geçsin adımız ona göre hazırlanmalıyız, değer vermeliyiz, çünkü bu gerçek yazılacak, zaten yazılmakta diye bilmemiz gibi değil, zaten yazılmaktaydı evet ama biliyoruz ki artık bu ay içinde bir gecede olacak bu, bu bilinçle yaşamak başka bir umut başka bir haşyet verir vermeli insana. Uzağımızda değil hemen bu gece ya da yarın ya da diğer gün ama bu ay içinde bundan eminiz.

İçinde kadir gecesi olan bir ramazan nasıl olmalıysa öyle olsun inşallah hepimize.

Bakara/ 183-Ey iman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi, oruç, size de yazıldı. Umulur ki sakınırsınız.

184-(Oruç) Sayılı günlerdir. Artık sizden kim hasta ya da yolculukta olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde (tutsun). Zor dayanabilenlerin üzerinde bir yoksulu doyuracak kadar fidye (vardır). Kim gönülden bir hayır yaparsa bu da kendisi için hayırlıdır. Oruç, eğer bilirseniz sizin için daha hayırlıdır.

185-Ramazan ayı… İnsanlar için hidayet olan ve doğru yolu ve (hak ile batılı birbirinden) ayıran apaçık belgeleri (kapsayan) kuran onda indirilmiştir. Öyleyse sizden kim bu aya şahit olursa artık onu tutsun. Kim hasta ya da yolculukta olursa, tutmadığı günler sayısınca diğer günlerde (tutsun). Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. sayıyı tamamlamanız ve sizi doğru yola ulaştırmasına karşılık Allahı büyük tanımanız içindir. Umulur ki şükredersiniz.

186-Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve bana iman etsinler. Umulur ki doğru yolu bulmuş olurlar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.