Kötüler suçlu arar

Kötüler suçlu arar

Kötüler suçlu arar

Kötüler suçlu arar

Kötüler suçlu arar , Merhamet Eden Allahın adıyla Kötüler suçlu arar
İnsan sadece kendinden sorumlu bir hayat sürendir. Bu onu, dışındakilere sorumsuzlaştırmaz. Bilakis ilişkilerini daha da ehemniyetli kılar.
Kendisiyle derdi olmayan, doğruluğunu önemsemeyen birinin, suçlarını-günahlarını düzeltebilecek bir güç yokken, bunu başaracağını sanması, sorunun ve çözümün bunda olduğunu sanarak, dikkatini, enerjisini, sabrını böyle bir mücadeleye harcaması…Asıl sorumluluğundan kaçanların zannetmesi, sığınağı olabilir ancak. Kötüler suçlu arar
Demek istiyorum ki: Başka birinin yerine soruları-sorunları çözmeye kalkmak, bırakın onun başarmasını sağlamak, buna dair ihtimali, umudunu, çabalama imkanını elinden almak olurdu ki, Allah asla buna izin vermez. Çünkü O, insanı değerli olabilecek kılmıştır. Yani her birimizi….Allahın bağşettiği bu değeri, insanın kendisinden başka hiç bir kimse, hiç birşey elinden alamaz. Buda demekdirki kötüler mazeret arasada bulamaz ve kötülüklere karşı kazanılması gereken zaferler yoktur. Kötüler suçlu arar
O zaman mazeretler, suçlamalar ve daha iyi bir dünya sloganları nasıl ve neden atılabiliyor? Çünkü doğrulmak kararı ve doğru kalmak kararlılığı Allaha ve ahrete inananların başarabileceği…. Bir başka deyişle ancak Allaha ve ahrete inananlar bu hayatın gerçek sebebine uygun bir şekilde yaşayabilmeyi sağlayacak sabırlara, güvenlere sahipler. Bildiğimiz yada bilmediklerimizle ilgili bir sorunumuz yok. Bildiklerimize uygun biri olmak ve kalmak, bilmediklerimizin peşine düşmeyecek kadar sadık ve dürüst olmak derdimiz. Bilinenin anlattığına razı olmayanların tek çaresi bilinemez olanları tartışmak. Oysa ne öğrenirsek öğrenelim, daha önce bildiklerimizin anlattığıyla uyumlu. En küçük tezat olsa umudsuz kalacakken, bildiklerimizin işaret ettiğinden şüphe etmek için “belki” demekte bazıları. Bu onların şüphesi değil, yegane umudu. Doğruluk her şeyi göze alabileceklerin sahip olduğu güvenle ancak mümkünken. Bunu sağlayandan şüphe edenler yani Allaha ve ahrete inanmayanlar, Allahın ve ahretin olmamasına dua etmekteler. Yolu yanlış olsada yolundan emin olanlar, karşılarına ne çıkarsa çıksın dönmez ve tepeleri görünce yollarından şüphe etmezler. Emin olanlar zorluklar karşısında yollarından değil kendilerinden emin olmaları gerektiğini bilirler. Demekdir ki bu, bildiğine uymayanlar bildiklerinin işaret ettiğine inanmamaktalar. Çünkü kimse emin olmadan risk almaz, zorluklara direnemez.
Tarih bize olanların hakimi değil, şahidi olduğumuzu gösterir. Ama olanlarda zanlıyızdırda aynı zamanda. İyi yada kötü biri olarak, iyi yada kötü olanın zanlısı. Neden hep suçlu ararlarki, neden hiç iyiliklerin zanlıları yoktur. Çünkü iyilikler zaten üstlenilmektedir. İyiliğin sahibi aranmayacak kadar çokdur, o kadar çodurki, iyilikden kat be kat fazladır. Kötülüğün bir tek sahipleneni bulamazsınız. Ve oysa, ne kadarda şikayetçidir insan kötülüklerden ve kötülerden. İyiliklere her halukarda sahiplenmek o kadar değersizleşmiş, yalanı kolaylaşmıştırki, artık değersizdir. O yüzden iyiler bilir, değerimiz birbirimize ispat edeceğimiz bir tarzda değil, kendimizden emin olacağımız tarzlarla mümkündür. Kendisine gizli, saklı olmayanın zannı olmaz. Her şeyi gören, bilen ve yanılmayan Rab yaşamakta olduğumuz hayatın ve sahip olduklarımızın yaratıcısı hükmedicisidir. İşte her şeyi bilenin karşılığını verdiği, cezasıyla yaşamaktayız, olanda bitende. Bir davanın hakimi kadar hakimi değilizdir. Yinede bilmemiz gerekeni bilir, bileceğimiz kadar biliriz. Doğruyu yanlışı, kime güvenip kime güvenmeyeceğimizi. Güvenilir hakimin hükmü bize gerçekleri anlatır. Dostlarımız Onun hükmetmesiyle dostlarımız, hak ettiklerimiz, düşmanlarımızda.
Biz tasdiklerimizle dua ederiz. Ahret yok diyen biri, hükmedemeyen olduğu halde, böyle olmasına dua edendir. Çünkü yok diyerek yürümüş,yol almış, almaktadır. Tek umudu böyle olmasıdır. Ama kime dua eder, kimden umut eder, nasıl umut eder, hükmün içinde hükmedemeyen bu adam. Allahın zikrinde ömür süren yaşayan ve ama Allahsız adam…Kime dua eder. Tersten okuyalım, okuyalım ki, sağlaması olsun, bizde sağlam olsun inşallah: Ahrete inanmayanlar, buna dua edenler, böyle bir hayata mahkumdurlar. Biten-giden, adaletsiz, çaresiz, telafisiz…Böylesinin nasıl amacı, kıblesi, sabrı olsun. Böylesinin n eden sorgusu, tevbesi, tutarlılığı olsun. Olamaz, olmamakta….Kötüler bilgisizlikten, buna mecbur-mahkum olduklarından değil, Bundan başka bir sonucu olmayacak tercihlerinden dolayı kötüdürler. Onlar kötü olmaya mecburdurlar, çünkü ancak kötü olmayı hak edecek umarsızlık, inkar, azgınlık, dünya sevgisini tercih etmişlerdir.
Bir yemeğe güzel derseniz aslında güzel olan malzemesi, yapanın becerisidir. Sonuçlar bize sebeplerini bildirir, ispatlar. Aşikar olan Allahın zikri, hayat,, bize yol alışımızı, yol boyunca hangi yönü, neyi neden nasıl tercih ettiğimizi anlatır. Hayat asla tesadüflerle, süprizlerle değil, kesin, muhkem, tek hükmedicinin, adil hükümleriyle sürmekte. Sonunda varacağımızın yolundayız. Tercih edebilirken, dosdoğru tercih edebilecek salatlarla yol almalıyız. Kötülük, kötü insanların neticesi, halidir. Bu hayatta, kötü diyebileceğiniz ne varsa, insanın , bireyin kendi içerisindeki imtihanında, kendiyle mücadelesinde, fücuruyla takvası arasındaki tercihlerinde mağlup oluşunun göstergesi, neticesi, halidir.
Olanların hakimi değil, şahidi iken biz, her birimiz. Ve bu şahitlikte kim olduğumuz aşikarken. İyiler suçlu aramaz, sadece zaten basit olan hakikatin içinde; günahkar-suçlu olmaktan korkar. Eğer iyiysek, ne suçlu ararız, nede suçsuzluğumuzu ispat edecek çabalara gireriz. Sadece Allahtan, hesaptan korkanlar olarak şahid oluruz. Ve böyleysek, böyleleriyle uyumlu, mutlu oluruz…, Tevbeye müsait olanlarla, tevbeye müsait oluruz. İyiler suçlu aramayacak kadar, suçlulardan zaten ayrıdırlar, zaten ayrışacak değerlerle yaşamaktadırlar. Böyleleriyle beni kardeş kılan Rabbe hamd olsun, bu beni kendimden emin kılıyor ve böyle kaldığımdan emin kılacakdır, böyle kaldığından emin olmam kardeşim dediklerimden,. Elhamdülillah…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. imaneden dedi ki:

    Kötülerin yaşamı bunun üzeri kuruludur.

  2. recep zeyrek dedi ki:

    allah razı olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.