Nazik olmak

www.imaneden.net

www.imaneden.net

Nazik olmak

Nazik olmak

Nazik olmak

Nazik olmak Teslimler Rabbine sadakat la boyun eğip Allah’ın seçip beğendiği ahlak üzere olan yolu tercih etmiş kişiler. rabbin kuranda bahsettiği mümin vasfını üzerine alıp bunu koruyarak ve sakınarak her ne şartta olursa olsun ,bunlardan ödün vermeyeceklerine dair rabbe söz verenlerdir.
Bu kişiler seçilmiş ümmet değiller. veya olağanüstü özellikleri olan insanlar değiller. daha önceki yaşamlarında sokakta yürüyen herhangi biri. Allah’ın sınırlarını korumayanlar la bağları olan, rabbin istediği sakınmaları gereği gibi yapmayan kişiler.. olması gereken dine değil, gelenekçi bir dine tabi olanlardı.. kimi zaman katı ve zorba kimi zaman mütevazi saygılı ,komşusuna yardımı ara sıra yapan selam verdiğinde bunun gerekliliğine gereken özeni göstermeyenler di.
Ne zamanki yaşadığı hayatın aksaklıklarını fark etti ,artık doğruyu yanlıştan ayırması gerektiğinin farkına vardı, samimiyetle rabbine doğru adımlar atmaya başladı.. o zaman Allah ta ona kendi yollarını açıp; işte ey kulum sen bana doğru gelmeye başladın ,işte sana fırsat..
Herkese verdiğim; fakat çoğunun mazeretleriyle uzak durduğu fırsat.
Buyur yaşa ya şükredici ol ,yada nankörlerden.
Artık yeni bir yolculuk için yeni bir başlangıç zamanı.. ya bu ağır sorumluluğun farkında olup bunu yükleneceksin.. yada herkes gibi yaşamaya devam edip sırtını dönüp herkesin varacağı neticeye varacaksın.(Allah korusun)..
Zor fakat mütmainliği olan yaşama tabi oldular. Yaşadıklarını anlamlı kılacak rab için gerekirse tüm dünyayı karşılarına almayı göze alıp; doğruları canın pahasına ayaklandırmayı seçtiler. Aminlerine- Ahitlerine ihanet edenlerden ayrışacak bir yaşamı tercih ettiler..
Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır. diyen rabbin bu ayetini sadece okuyan değil yaşayanlardan oldular..
Yolculuk içinde yeni bir yol yeni bir başlangıç yeni bir hedef..
Daha önce ateş çukurunun kıyısından çekip alan rab .bu insanlara yeniden ve yeni bir kardeşlik verdi..
artık yeni bir kimlik. daha önce ne olduğun değil şimdi nasıl yaşacağın tarafıydı değerli olan.. geçmişinde nasıl davranıp hissedip nelere nasıl tepki verdiğin değil artık bu kimlikle müminleri temsil ettiğinin farkında olarak ve sahiplendiği kardeşleriyle uyumlu olduğunu görecek bir hayat..
Artık doğrular aşikar, olması ve yapılması gereken belli.. bizlerde buna amin deyip ,artık kardeşim dediklerine sarılarak mutsuzluğun olmadığı sakınmayla dolu bir yola çıktık..elh.
Geçmişler de sizler için güzel örneklik ler vardır..(ahzab 21 mümtehine 4)
Dönüp Muhammet kardeşime tekrar baktım.. onun yaşamına kardeşim dedikleriyle yaşadıklarına.. rabbin ona ve onunla birlikte olan bana olan öğüdüne ..
Sen kaba ve katı olsaydın yanındakiler dağılıp giderdi.(ali imran 159).. kaba ve katı olmak rabbin razı olacağı iş değil. insanlarında hoşnut olmayacağı bir durum aslında..
Elçide bunu yapmadı .tıpkı kendinden öncekiler gibi. kardeşine merhamet eden zorbalık etmeyen sevecen nazik kısacası güzel ahlakın yek vücut olduğu örneklik ler.. ve onlara tabi olanlarda da aynı tek yürek oluşlarına şahit olduk..
Medineli bir çocuğun elinden tutup istediği yere götürdüğü bir örnek…kardeşinin su kabına su çeken.. zorlanmasına rağmen ,evindeki misafirlerine gitmeleri konusunda bir şey söyleyemeyecek kadar mütevazi…eşinin ölümünden sonra onun arkadaşlarını gözetip halini hatırını sormaya devam eden ..eşlerine ve kardeşlerine karşı nazik.. kendisine gelen bir şeyi ihtiyacı bile olsa başkasına verebilecek zarif örneklik.. kendisine yapılan hakaret ve düşmanlığa rağmen aynısıyla karşılık vermeyip iyilikle mukabele eden .. ve hatta düşmanları tarafından bile onun nezaketinden söz edilen güzel örnekler.
onunla bereber olanlarda da aynı örneklikle re şahit olduk..
işte Mümin olanların vasıfları halleri … peki neden hepsinde aynı ortak payda.. neden rabbin dinine ters bir şey yaşamayınca ya kadar aynı davranışlar ,tek model insanlar.
çünkü beni yaratan zalim değil…zorba değil.. ara sıra iyilik ara sıra zorbalık eden değil. aksine merhamet rahmet sahibi.. kötü vasıflardan münezzeh olandı…ve kendisine tabi olanlarında böyle olmasını istiyor.. böylece kardeşler kalmamızı diliyor.
Onun razı olmayacağını gibi cari olup akması ..öfke ve hırs yerine sabırlı olmayı.. mutsuz bedbaht olmaktansa mutlu olmayı.. kalben neden isteyeyim ki..
zalim olmaktansa merhametin insafın su kötülüğe meyletmek yerine hakkı sabrı iyiliği tavsiye edenlerden olmayı kaba katı zorbalıktan sa şevkat li ince düşünüp nazik olmayı, sabır ve salat la rabbin den yardım dileyen olmayı. öğütleyen bir ilah ve din..
en güzeli varken neden kötü şeylerden taraf olayım ki..
Bunlara erişebilmekte gerçekten rabbimizin dediği gibi sabretmekten geçer.. ancak sabreden kişi kardeşine iyi davranabilir.. onu kendisine tercih edebilir.. insanların haklarına riayet edip, kendisine kötü davranılsa bile güzellikle karşılık verebilir.. selam ve dua ile

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.