Salat

Salat

Salat

Salat

Salat Bir bebek olarak doğmuşlarız hepimiz. Bir birey olarak ölecek olan ve yine birey olarak, tek başımıza Rabbe hesap verecek olanlar. salat

Allah’ın ol demesinin sonucu olan yaşamlarımızla, elbette farklıyız birbirimizden. İsmimiz, yaşımız, cinsiyetimiz, boyumuz, sesimiz ve daha nice farklılıklarımızla; ortamlarımız, çevremiz, yaşadığımız topraklar ya da koşullarımızla.Ancak tüm bunlara rağmen bir o kadar da aynıyız. Tek bir amaç için yaratılmış olanlarız en başında. Ayrımı olmaksızın imtahan olanlarız, en adil haliyle. Tüm farklılıklara rağmen aynı ve değişmeyen doğrular ve yanlışlar ile denenmekteyiz. Salat
Rabbin verdiklerinden başka sahip olduğumuz bir şey yok. Ve bize ait gördüğümüz ne varsa hepsi geçici. Her şey sonradan verilmiş bizlere ve sonun da hiçbir şey kalmayacak ellerimizde. Yaşadığımız hayatın hesabından başka. Salat
Bizden önce doğup, yaşayıp, ölenler gibi; doğduk ve yaşıyoruz, işte buradayız. Bizden öncekiler için değişmemiş olan gerçeklikle; yani ölümle burun buruna tüketiyoruz biçilmiş zamanımızı.
Ve hangimiz haberdarız ki süremizin kalanından ? Salat
Bilinmeyenin değerli kıldığı bir karar dünyası burası. Yanlışın ve doğrunun tam ortasında,  atmış olduğumuz adımlardan ibaret nefes alışımız. Yani seçimlerimizden.
Hepimiz için aynı derecede ya değerli; ya da elimizin önceden sundukları yüzünden değersiz.
Her karar sonunda bir netice bekler hepimizi. Ya doğru kararın vereceği mutluluğa, eminliğe, güzelliğe ya da yanlış kararların vardıracağı huzursuzluğa, mutsuzluğa ve şüpheye adım atmaktayız.
Bir çok ifadesiyle yaşıyor ve biliyoruz. Ya cenneti özlüyoruz ya da ölümden kaçıyor ve unutmaya çalışıyoruz.

Ve yine de değiştiremiyoruz, hesaptan önceki o son anı. Her gün ölüyoruz tek tek. Gözümüzü açacağımız bir sonraki an’da Rabbin huzurun da toplanacak olanlarız.

Böylesi ciddi bir son için; ahiret için bir o kadar ciddi bir birliktelik. Beraber düşünmeye, akletmeye ve hakkı hatırlatacak yakınlıklara ihtiyacımız var şüphesiz.
Birbirimizi dinleyeme, anlamaya ve fark ettiklerimize sarılmaya, gayret etmeye, gerektiğin de destek olmaya.
Düşman ya da rakip değiliz birbirimize bu yüzden. Rabbin dilemesiyle tanışan, konuşan ya da bir araya gelenleriz. Ve yalnızca vesile olabilmekteyiz. Ya doğru olmaya, doğrulmaya; ya da yanlış kalmaya.
Yanlışsın diyenin; yanlış olabilirliğimizle ilgili fark edişlerimize, vesile olabilecek olmasıdır değerli kılan muhattabiyetlerimizi. Ve ancak her daim hatırda kalabilmeli. Birbirimizi yenmeye dair olmayacak oluşu cennetin.
Birbirimizle değil, sadece doğru bir adam olmaya dair mücadele. Endişesiyle, gayretiyle, vazgeçişleriyle emin olabileceğimiz. Kendimizden ve kimliğimizden inşallah.
Sonunda kendisine döndürüleceğimiz Rabbe bizi yaklaştıracak olan ne varsa sarılmalı ve yalnızca bu değerle sürdürmeliyiz hayatı. Vazgeçmemiz gerekenlerden vazgeçmeli, yapmamız gerekenleri yapmaya başlamalıyız. Henüz hayatta ve nefes alıyorken.
Doğrudan yana olmaya ve öyle de kalmaya dair; Hayırlı olur inşallah. Selam ile.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

  1. Recep dedi ki:

    As. Inşallah her daim dogrularla kalabilmek .

  2. imaneden dedi ki:

    inşallah

  3. Anonim dedi ki:

    Salat etmek insanı kötülükten alıkoyar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.